Kategorie: Wszystkie | film | muzyka | pozostałe
RSS
sobota, 30 marca 2013

rok wydania: 2013

wydawca: DIY

pobierz album

 

Ostatnią notką przed przerwą Wielkanocną zamykamy wątek Young Scootera.

Najświeższy solowy mixtape Scootera (zatem wydanego miesiąc temu materiału nagranego z Guccim nie uwzględniamy) rzeczywiście wypada najlepiej z całej jego dotychczasowej dyskografii. Mimo to dalej zastanawia mnie cały hajp, jaki się wokół niego wytworzył. Że bangery, że nowa jakość, że co?

I znów rozkmina nad zjawiskiem trapu. Słuchając "Street Lottery", szczególnie przy takich fragmentach jak "Before Rap" czy "Work", naprawdę nie trzeba popadać w głęboką analizę by dostrzec, że byle przygłup ich nie tworzył. Co ja gadam - jako instrumentale to byłaby poezja dla ucha. Więc może problem ze słuchaniem osadzonych w tym gatunku mikstejpów tkwi w raperach, którzy się do tych podkładów dobierają? Gdyby np. na tych bitach zarapował Snoop Dogg albo Jay-Z...

No ale jest zamiast nich Young Scooter. I najlepszy jego mixtape, ale, jak słowo się rzekło, wciąż nie ma czym się podniecać.

 

najlepszy moment: BEFORE RAP (FEAT. TROUBLE & OG BOO DIRTY)

ocena: 6,5/10

15:58, rejczmen , muzyka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 29 marca 2013

rok wydania: 2012

wydawca: DIY

pobierz album

 

Zbliżamy się do końca omawiania mikstejpowej dyskografii Young Scootera, a tu wciąż niespecjalnie widać jakikolwiek progres. Jasne, psychofani trapowego Południa przyjęli ten materiał zapewne z otwartymi ramionami. Ale ja chcę Muzyki. Jako składową Muzyki rozumiem także jakkolwiek definiowaną Różnorodność, pozwalającą utrzymać słuchacza w skupieniu. A ja przy "VOTS" wymiękam. Kilka ciekawych wyjątków (np. opatrzony pianinami i zwrotkami Gucciego "Faster") wiosny nie czyni. A słuchając rzekomego przeboju "Columbia" zwątpiłem w swoją umiejętność odkrywania dobrych tracków.

 

najlepszy moment: FASTER (FEAT. GUCCI MANE & ALLEY BOY)

ocena: 6/10

20:05, rejczmen , muzyka
Link Dodaj komentarz »

rok wydania: 2012

wydawca: DIY

pobierz album

 

Chciałbym zacząć tę recenzję jakimś fajnym wstępem, ale wystarczy że podniosę wzrok i spojrzę na pogodę za oknem, aby mi przeszła nie tylko wena, ale i chęć do życia w ogóle.

Inna sprawa, że sam mixtape niespecjalnie podnosi na duchu. Plus materiału jest taki, że trwa tylko niecałe 50 minut, choć i tak dłuży się niemiłosiernie. A przecież już "Married to The Streets" dawał nadzieję, że powoli rosnący fejm kolesia nie musi być dziełem przypadku. Może zupełnie anonimowy w rap grze Cartel MGM okazał się średnio inspirującym kolaborantem? Odnotujmy całkiem przyzwoity "In My Shoes" (osadzony w trapowym schemacie jak cała reszta materiału, a jednak obsadzony sporą porcją ciekawych brzmień) z nieżyjącym już Lil Phat'em (zastrzelonym niecałe trzy tygodnie przed wydaniem tego mikstejpa) i chodźmy na wielkanocne sanki.

 

najlepszy moment: IN MY SHOES (FEAT. LIL PHAT)

ocena: 6/10

17:13, rejczmen , muzyka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 28 marca 2013

rok wydania: 2012

wydawca: DIY

pobierz album

 

Drążymy temat dalej. Wydany kilka miesięcy po debiucie "Married To The Streets" jest świadectwem powolnego, ale jednak rzeczywistego progresu. Choć Scooter dalej nie ma zupełnie nic ciekawego do powiedzenia (z czym on sam niespecjalnie źle się czuje - cytat: "'I don't really care what I say on a beat as long as it's about some money. When you try to think hard and write it out, that's when it's gonna be fucked up."), to już w innych kryteriach mixtape wypada lepiej od poprzednika. Szczególnie dotyczy to featuringów (przede wszystkim reprezentant rapowej starszyzny Jadakiss w "Shut Up And Listen", ale Gucci Mane w "Order" też wypada na propsie) oraz melodii - tak w warstwie wokalnej (żeński śpiew w "Mistakes"), jak i instrumentalnej ("Down Bad"). 

A zatem - wciąż nie ma się czym jarać, ale już jakiś potencjał kiełkuje. Zobaczymy co dalej.

 

najlepszy moment: SHUT UP AND LISTEN (FEAT. JADAKISS & 38 SPECIAL)

ocena: 6/10

21:55, rejczmen , muzyka
Link Dodaj komentarz »

rok wydania: 2011

wydawca: DIY

pobierz album

 

Koniec z Guccim! Czas przerzucić się na innego rapera. Wybór padł na Young Scootera - tego samego, z którym Gucci nagrał drugą część "Free Bricks". Ale spokojnie, nie będziemy katować tematu przez tyle czasu, bo i dyskografia Scootera stosunkowo skromna.

Zaczynamy od debiutanckiego mikstejpu, "Finessin' & Flexin'". Zaczynamy i właściwie zarazem kończymy, bo niespecjalnie jest o czym mówić. Southernowe (niekoniecznie trapowe) średniactwo, bez jakiegokolwiek punktu zaczepienia - w melodii, bangerstwie, klimacie, charyzmie gospodarza czy co bardziej ciekawszych featuringach (najczęściej słychać Future'a, w jednym kawałku pojawił się Flocka). Ponoć tym mikstejpem Scooter błysnął na rapowym gwiazdozbiorze. Ani jedna sekunda materiału nie pozwala mi się przekonać czemu tak się stało.

 

najlepszy moment: SPOIL MYSELF (FEAT. FUTURE & SKOOL BOY)

ocena: 5,5/10

19:32, rejczmen , muzyka
Link Dodaj komentarz »
 Skala

10-"Ideału Potęga"

9,9-9,0-"widzę szczyt, a za szczytem zaszczyt za zaszczytem"

8,9-8,0-"będę brał cię, cię, ehe"

7,9-7,0-"joł joł, joł joł joł joł joł, wielkie joł!"

6,9-6,0-"ch** na to kładę bo i tak damy radę"

5,9-5,0-"będzie dobrze dzieciak, elo, do góry głowa!"

4,9-4,0-"to nie z mafią układy tylko szołbiznes"

3,9-3,0-to nie jest kawałek żeby się podobać"

2,9-2,0-"Boże, czy jeszcze coś gorszego stać się może?"

1,9-1,0-"ile dałbym by zapomnieć cię..."

0,9-0,0-"pozerskie gówna a prawdziwy rap to dwie odmienne k***a sprawy!"